Skip to the content

Prismodtagere

 

Gruppe 3 (17-20 år)  
1. pris på 3.000 kr. Joakim Sandberg - violin (Svendborg)
2. pris på 2.000 kr. Preben Zijlsta - trompet (Haderslev) 
Gruppe 2 (13-16 år)  
1. pris på 3.000 kr. Johan Posselt Mikkelsen - bratch (Odense)
2. pris på 2.000 kr. Caroline Fangel Larsen - klaver (Varde)
Gruppe 1 (8-12 år)  
1. pris på 3.000 kr. Emil Dalgaard - klaver (Kolding)
2. pris på 2.000 kr. Kalle Schlüter - klarinet (Sønderborg)
Scenepris på 2.000 kr. Victoria Maria Holm - cello (Aabenraa)
Orkesterpris Joakim Sandberg - violin (Svendborg)
Pro Musicapris 1 Anna Hesselhøj - tværfløjte (Nyborg)
Pro Musicapris 2 Oliver Emtekær Linnet - percussion (Svendborg)

 

Gruppe 1 (15-20 år)  
1. præmie på 3.000 kr. Justus Reiser, Aabenraa - marimba
2. præmie på 2.000 kr. Magnus Rosendal Johansen, Sønderborg - fagot
3. præmie på 1.000 kr. Victoria Maria Holm, Aabenraad - cello
Gruppe 2 (12-14 år)  
3. præmie på 1.000 kr. Anton Hansen, Fredericia - marimba
Gruppe 3 (8-11 år)  
1. præmie på 2.500 kr. Frida Juul Lunde, MGK Fyn - tværfløjte
2. præmie på 1.500 kr. Lukas Hainer Kjær, Odense - klaver
3. præmie på 1.000 kr. Vivi Thuy Duong Nguyen, Odense - klaver
Scenepris på 1.500 kr. Magnus Munkegaard Tipsmark, Danehofgarden, Nyborg - trompet
Orkesterpris Ellen Vognsgaard Brunsberg, Svendborg - violin
Pro Musicapris 1 Mathias Rønning Pedersen, Kolding - saxofon
Pro Musicapris 2 Caroline Cornelius Hansen, Sønderborg - violin

 

Gruppe 1 (15-20 år)  
1. præmie på 3.000 kr. Rikke Egholm, Kolding - cello
2. præmie på 2.000 kr. Toma Ciocan, Kolding - klaver
3. præmie på 1.000 kr. Johan Lykke Lethager, Kolding - saxofon
Gruppe 2 (12-14 år)  
1. præmie på 2.500 kr. Maiken Thunbo Pedersen, Kolding - cello
2. præmie på 1.500 kr. Zacharias Grönebaum, Aabenraa - marimba
3. præmie på 1.000 kr. Jonas Rosendal Johansen, Sønderborg - klarinet
Gruppe 3 (8-11 år)  
1. præmie på 2.500 kr. Johanne Sandoval Karlsen, Sønderborg - violin
2. præmie på 1.500 kr. Caroline Larsen, Varde - klaver
3. præmie på 1.000 kr. Justus Reiser, Aabenraa - marimba
Scenepris på 1.500 kr. Maiken Thunbo Pedersen, Kolding - cello
Orkesterpris Rikke Egholm, Kolding - cello
Pro Musicapris 1 Astrid Sandoval Karlsen, Sønderborg - guitar
Pro Musicapris 2 Emil Elnif Frederiksen, Odense - guitar
Gruppe 1 (8-11 år)  
1. pris Aleksander Burchardt, Odense
2. pris Johanne Sandoval Karlsen, Sønderborg
2. pris Astrid Sandoval Karlsen, Sønderborg
Gruppe 2 (12-14 år)  
1. pris og orkesterpris Frida Juul Lunde, Nyborg
2. pris Zacharias Grönebaum, Aabenra
2. pris Stefan Burchardt, Odense
3. pris Caroline Cornelius Hansen, Sønderborg
Gruppe 3 (15-20 år)  
1. pris David Gottschalck Bolving, Odense
2. pris og orkesterpris samt pris for bedste sceneoptræden Martin Nørgaard Petersen, Odense
2. pris Mathilde Quist, Kolding
3. pris og Pro Musica prisen Jonas Holdt Christiansen, Aabenraa
3. pris og Pro Musica prisen Ciocan - Sas Toma, Kolding
   
Gruppe 3  
1.pris og orkesterpris Philipp Möllgaard, marimba, Aabenraa Musikskole
2. pris og orkesterpris Maya Camargo V. Christensen, klaver, MGK-Fyn
3. pris Martin Nørgaard Petersen, klaver, MGK-Fyn
Særpris (for imponerende fortolkning af Carl Nielsen) Hilde Elisabeth Zijlstra, tværfløjte, MGK-Syd, Haderslev
Særpris (for helstøbt koncertoplevelse) Tobias Thornfeldt Nissen, guitar, MGK-Fyn
Gruppe 2  
1. pris Rikke Egholm, cello, Børkop
2. pris Frida Juul Lunde, tværfløjte, Danehofgarden Nyborg
2. pris Vivi Thuy Duong Nguyen, klaver, Odense Musikskole
Gruppe 1  
1. pris Antonia Sayako Noda Fuglsang, violin, Haderslev Musikskole
2. pris Liv Christine Bye Byrialsen, obo, Odense
3. pris Caroline Bye Byrialsen, kornet, Odense
Gruppe 3  
1. præmie og orkesterprisen Camilla Egholm (Kolding)
2. præmie Mads Fuglsang (Sønderborg)
3. præmie Rasmus C. Hansen (Sønderborg)
3. præmie Maya C. Christensen (Odense)
Sceneprisen Mathilde Qvist (Kolding)
Pro Musica prisen David Gottschalk (Odense) og Søren Godbersen (Sønderborg)
Gruppe 2  
2. præmie og talentprisen David Moosmann (Flensburg/Sønderborg)
2. præmie Joachim Sandberg (Svendborg)
3. præmie Johan Lykke Lethager (Kolding)
3. præmie Philip Mölgaard (Aabenraa)
Orkesterprisen Cecilie Bye Byrialsen (Odense)
Gruppe 1  
2. præmie Arthur Hindø (Sønderborg)
2. præmie Zacharias Grönebaum (Aabenraa)
Gruppe 1  
1. præmie Stefan Burchardt
2. præmie Rikke Egholm
3. præmie Johan Lykke og Ludvig Slot
Gruppe 2  
1. præmie Ida Guldberg Larsen og Jonas Egholm
2. præmie Benedikte Hartvigsen og David Gottschalck Bolving
3. præmie Camilla Egholm, Mads Fuglsang Ryborg, Martin Nørgaard Petersen og Maya Camargo V. Christensen
Vindere af orkesterkonkurrencen Johan Lykke og Philipp Möllgaard
Pro Musica priser Freja Guldberg Larsen, Ida Guldberg Larsen og Jonas Egholm
Scenepriser Ida Guldberg Larsen og Jonas Egholm

Tilbud lige nu: 5 prøvegange for 250 kr.

Tilmeld dig her

Har du lyst til at synge, danse, lave kunst eller spille et instrument? Få en gratis prøvegang eller vælg 5 gange for 250 kr. Tilmeld dig og så kontakter vi dig, så snart der er plads!