lad ikke drømmen samle støv...

Prismodtagere

Prismodtagere

Prismodtagere 2018

Gruppe 1 (15-20 år)

1. præmie på 3.000 kr.: Justus Reiser, Aabenraa - marimba
2. præmie på 2.000 kr.: Magnus Rosendal Johansen, Sønderborg - fagot
3. præmie på 1.000 kr.: Victoria Maria Holm, Aabenraad - cello

Gruppe 2 (12-14 år)

3. præmie på 1.000 kr.: Anton Hansen, Fredericia - marimba

Gruppe 1 (8-11 år)

1. præmie på 2.500 kr.: Frida Juul Lunde, MGK Fyn - tværfløjte
2. præmie på 1.500 kr.: Lukas Hainer Kjær, Odense - kalver
3. præmie på 1.000 kr.: Vivi Thuy Duong Nguyen, Odense - klaver

Scenepris på 1.500 kr. Magnus Munkegaard Tipsmark, Danehofgarden, Nyborg - trompet
Orkesterpris: Ellen Vognsgaard Brunsberg, Svendborg - violin
Pro Musicapris 1: Mathias Rønning Pedersen, Kolding - saxofon 
Pro Musicapris 2: Caroline Cornelius Hansen, Sønderborg - violin

 

Prismodtagere 2017

Gruppe 1 (15-20 år)

1. præmie på 3.000 kr.: Rikke Egholm, Kolding - cello
2. præmie på 2.000 kr.: Toma Ciocan, Kolding - klaver
3. præmie på 1.000 kr.: Johan Lykke Lethager, Kolding - saxofon

Gruppe 2 (12-14 år)

1. præmie på 2.500 kr.: Maiken Thunbo Pedersen, Kolding - cello
2. præmie på 1.500 kr.: Zacharias Grönebaum, Aabenraa - marimba
3. præmie på 1.000 kr.: Jonas Rosendal Johansen, Sønderborg - klarinet

Gruppe 1 (8-11 år)

1. præmie på 2.500 kr.: Johanne Sandoval Karlsen, Sønderborg - violin
2. præmie på 1.500 kr.: Caroline Larsen, Varde - klaver
3. præmie på 1.000 kr.: Justus Reiser, Aabenraa - marimba

Scenepris på 1.500 kr. Maiken Thunbo Pedersen, Kolding - cello
Orkesterpris: Rikke Egholm, Kolding - cello
Pro Musicapris 1: Astrid Sandoval Karlsen, Sønderborg - guitar
Pro Musicapris 2: Emil Elnif Frederiksen, Odense - guitar

 

Prismodtagere 2016

Gruppe 1  (8-11 år)

1. pris: Aleksander Burchardt, Odense
2. pris: Johanne Sandoval Karlsen, Sønderborg
2. pris:  Astrid Sandoval Karlsen, Sønderborg

Gruppe 2  (12-14 år)

1. pris og orkesterpris: Frida Juul Lunde, Nyborg
2. pris: Zacharias Grönebaum, Aabenraa
2. pris: Stefan Burchardt, Odense
3. pris: Caroline Cornelius Hansen, Sønderborg

Gruppe 3 (15-20 år)

1. pris: David Gottschalck Bolving, Odense
2. pris og orkesterpris: Martin Nørgaard Petersen, Odense
2. pris: Mathilde Quist, Kolding
3. pris og Pro Musica prisen: Jonas Holdt Christiansen, Aabenraa
3. pris og Pro Musica prisen: Ciocan - Sas Toma, Kolding

Prisen for bedste sceneoptræden: Frida Juul Lunde, Nyborg

 

Prismodtagere 2015

Gruppe 3

1.pris og orkesterpris: Philipp Möllgaard, marimba, Aabenraa Musikskole

2. pris og orkesterpris: Maya Camargo V. Christensen, klaver, MGK-Fyn

3. pris: Martin Nørgaard Petersen, klaver, MGK-Fyn

Særpris (for imponerende fortolkning af Carl Nielsen): Hilde Elisabeth Zijlstra, tværfløjte, MGK-Syd, Haderslev

Særpris (for helstøbt koncertoplevelse): Tobias Thornfeldt Nissen, guitar, MGK-Fyn

Gruppe 2

1.pris: Rikke Egholm, cello, Børkop

2. pris: Frida Juul Lunde, tværfløjte, Danehofgarden Nyborg

2. pris: Vivi Thuy Duong Nguyen, klaver, Odense Musikskole

Gruppe 1

1.pris: Antonia Sayako Noda Fuglsang, violin, Haderslev Musikskole

2. pris: Liv Christine Bye Byrialsen, obo, Odense

3. pris: Caroline Bye Byrialsen, kornet, Odense

 

Prismodtagere 2014

Gruppe 3

1. præmie og orkesterprisen: Camilla Egholm (Kolding)

2. præmie: Mads Fuglsang (Sønderborg)

3. præmie: Rasmus C. Hansen (Sønderborg)

3. præmie: Maya C. Christensen (Odense)

Sceneprisen: Mathilde Qvist (Kolding)

Pro Musica prisen: David Gottschalk (Odense) og Søren Godbersen (Sønderborg)


Gruppe 2

2. præmie og talentprisen: David Moosmann (Flensburg/Sønderborg)

2. præmie: Joachim Sandberg (Svendborg)

3. præmie: Johan Lykke Lethager (Kolding)

3. præmie: Philip Mölgaard (Aabenraa)

Orkesterprisen: Cecilie Bye Byrialsen (Odense)
 

Gruppe 1

2. præmie: Arthur Hindø (Sønderborg)

2. præmie: Zacharias Grönebaum (Aabenraa)

 

Prismodtagere 2013

Gruppe 1

1. Præmie - Stefan Burchardt

2. Præmie - Rikke Egholm

3. Præmie - Johan Lykke og Ludvig Slot
 

Gruppe 2

1. Præmie - Ida Guldberg Larsen og Jonas Egholm

2. Præmie - Benedikte Hartvigsen og David Gottschalck Bolving

3. Præmie - Camilla Egholm, Mads Fuglsang Ryborg, Martin Nørgaard Petersen og Maya Camargo V. Christensen
 

Vindere af orkesterkonkurrencen

Johan Lykke og Philipp Möllgaard
 

Specialpriser

Pro Musica - Freja Guldberg Larsen, Ida Guldberg Larsen og Jonas Egholm

Scenepris - Ida Guldberg Larsen og Jonas Egholm

Tillad alle cookies fra dette websted

Denne hjemmeside benytter cookies til statistik formål og for at forbedre din oplevelse af siden
Du kan til enhver tid slette gemte cookies i din browser

Accepterer ikke cookies Accepterer kun funktionelle cookies Accepterer alle cookies